verze pro tisk

USA je dle ekonomů na cestě k další finanční krizi

Z úst dvou prominentních amerických ekonomů Sheily Bairové a Stephena Roache zazněly koncem minulého tvrzení o nové katastrofální finanční krizi, kterou způsobuje americká centrální banka (Fed) svými pokusy podpořit ekonomiku neustálým pumpováním peněz do ekonomiky.

Dle Sheily Bairové Spojené státy díky nově vznikající bublině směřují k finančnímu krachu podobných rozměrů jako v nedávné době, kdy praskla bublina hypoték a nadhodnocených cen realit. V současnosti však nafukující se bublinu vytvářejí investoři hledající na základě politiky Americké centrální banky vyšší a rizikovější výnosy hlavně na trzích dluhopisů, řekla Bairová podle agentury Reuters.

Stephen Roach jakožto přednášející na Yaleově univerzitě a člen vedení banky Morgan Stanley, nazval politiku nulových úrokových sazeb a "kvantitativního uvolňování" za "tikající časovanou bombu". Fed od finanční krize roku 2008 uplatňuje politiku nákupů státních a hypotečních dluhopisů, jimiž na trh uvolňuje stovky miliard až biliony dolarů.

Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k těžkým problémům, zejména s inflací, zejména když se Fed neodhodlá ke včasnému ukončení své politiky. Podle řady ekonomů byla příliš dlouho uvolněná politika Fedu v první polovině minulého desetiletí jednou z hlavních příčin minulé finanční krize, protože nízké úrokové sazby lákaly k masivním nákupům nemovitostí na dluh, což vytvořilo neudržitelnou realitní bublinu.

 

Zdroj: ČTK