verze pro tisk

Cena zlata v uplynulých týdnech klesla: Co ji ovlivnilo?

Cena zlata šla sice v uplynulých týdnech a měsících lehce vzhůru, nicméně v posledních zhruba dvou týdnech ji opět o něco srazilo hned několik faktorů.

Vliv Evropské centrální banky

Zdaleka nejvýznamnější vliv za uplynulé dny a týdny měla Evropská centrální banka, respektive výroky její předních činitelů.  Zejména to je způsobeno oznámením o změně měnové politiky. Prohlášení, že Evropská centrální banka počítá na svém červnovém jednání uvolnit svou měnovou politiku, pro cenu zlata neznamenalo nic pozitivního. V současnosti se tak dá zlato zakoupit za přibližně 1290 USD za unci, což je v porovnání s předchozím obdobím méně.

Vliv ukrajinské krize

Na cenu zlata začíná mít vliv i ukrajinská krize. Neutuchající konflikt, do něhož významně zasahuje ruská strana, byť to oficiálně samozřejmě odmítá, má však přesně opačný efekt nežli vliv výroků z Evropské centrální banky.

V úplných počátcích krize cena zlata dokonce stoupala až k hodnotám blížícím se 1400 dolarům za unci. Dá se očekávat, že tím, jak konflikt pozvolna eskaluje, bude snaha i nadále ovlivňovat cenu zlata směrem vzhůru.

Rostoucí poptávka z Číny

Cena zlata se stabilizovala také díky stále rostoucí poptávce ze strany Číny. Ta je předním zájemcem o zlato.

Pohled ze strany drobných investorů

Co to znamená pro drobné investory do zlata? Je logické, že při nákupu potřebují mít cenu co nejníže, při prodeji pak naopak. Obecně se dá říci, že v těchto dnech je investice do zlata poměrně rozumná. Jak se ale ve skutečnosti bude cena vyvíjet v závislosti na opatřeních ECB, vlivu ukrajinské krize a mnoha dalších faktorech, to ukáže až čas.


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!